Klient nieregulujący swoich należności to prawdziwa zmora przedsiębiorców. Niejednokrotnie zaistniałego problemu nie sposób rozwiązać polubownie. Gdy tradycyjne środki egzekwowania wierzytelności zawiodą, pozostaje powziąć bardziej stanowcze kroki. W takich sytuacjach polecane jest skorzystanie z usług profesjonalisty, który sukcesywnie przeprowadzi nas przez wszystkie etapy postępowania egzekucyjnego.

Jakie korzyści płyną z zatrudnienia profesjonalisty?

Wielu przedsiębiorców miewa jeszcze wątpliwości, czy warto angażować prawnika, w postępowanie egzekucyjne mające doprowadzić do odzyskania naszych należności. Niektórzy mają często mylne przeświadczenie o tym, że sami są w stanie doskonale rozwiązać zaistniały problem, a korzystanie z profesjonalnych usług przysporzy im jedynie dodatkowych wydatków. Panuje bowiem błędne przekonanie, że obsługa prawna jest niezwykle kosztowna. Warto wiedzieć, że w przypadku wygrania przez nas sprawy w sądzie, koszty postępowania egzekucyjnego, a także te związane z zatrudnieniem adwokata, są pokrywane przez pozwanego.

Należy zaznaczyć, że współpraca z profesjonalistą niesie za sobą wiele korzyści. W takich sytuacjach niezwykle ważne jest szybkie działanie, gdyż od tego uzależniony jest wynik procesu. Tak więc, gdy zatrudnimy adwokata, znacząco zwiększa się szansa na odzyskanie należnych nam pieniędzy. Zdarza się również, że przedsiębiorca, który padł ofiarą oszustwa, decyduje się skorzystać z firmy windykacyjnej. Taki krok jednak jest przez wielu fachowców odradzany. Spowodowane jest w sporej mierze, dosyć niską skutecznością działania wielu firm tego typu. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem zdaje się być korzystanie z usług kancelarii adwokackich, które to prowadzą sprawy z należytą dokładnością i charakteryzują się zazwyczaj indywidualnym podejściem do klienta. Co więcej, nie pobierają one prowizji, od kwoty, która w wyniku postępowania zostanie wyegzekwowana. Natomiast w przypadku korzystania z usług firmy windykacyjnej musimy liczyć się z tym, że takie dodatkowe koszty poniesiemy.

Adwokat to niezaprzeczalnie osoba budząca respekt, dlatego jego pomoc może okazać się niezwykle cenna już przed wstąpieniem na drogę sądową. Istnieje szansa, że na dłużnika wywrze wpływ odpowiednie pismo wystosowane przez prawnika, w którym zaproponuje on ugodowe rozwiązanie zaistniałego problemu. Podczas rozmowy z osobą zadłużoną, adwokat przedstawia konsekwencje jej postępowania, co może wywołać pozytywny efekt dla sprawy − nakłonić dłużnika do podjęcia określonych, satysfakcjonujących nas działań. Natomiast jeśli powyższe zabiegi nie okażą się skuteczne, prawnik rozpocznie procedurę, która doprowadzi do wszczęcia postępowania sądowego przeciwko osobie zadłużonej.

 

Zakres usług prawnika w toku postępowania egzekucyjnego

Oprócz wspomnianych już wcześniej, negocjacji przedprocesowych z dłużnikiem, prawnicy oferują swoją pomoc również w zakresie formalności − zarówno tych stanowiących wstęp do rozpoczęcia procedury windykacyjnej, jak i tych, które pojawiają się na dalszym etapie procesu. W pierwszej kolejności najważniejsze jest uzyskanie tytułu wykonawczego, który pozwala na wszczęcie postępowania egzekucyjnego przeciw osobie zadłużonej. Następnie adwokat, będący naszym pełnomocnikiem, opracowuje wniosek, gdzie zostaje określone, w jaki sposób dług będzie egzekwowany. Pojawia się w nim także informacja o majątku dłużnika.

Zatrudniony profesjonalista może również reprezentować swojego klienta podczas procesów sądowych. Jest to spore udogodnienie, w przypadku, gdy nie odbywają się one w korzystnej dla nas lokalizacji lub, gdy sprawa jest skomplikowana i wymaga odpowiednich kwalifikacji oraz doświadczenia prawniczego. Dodatkowo, gdy strona pozwana również zdecyduje się na skorzystanie z usług profesjonalisty, specjalistyczna wiedza i bezpośrednia pomoc prawnika będą nieocenione. Niezwykle ważnym elementem współpracy z adwokatem jest także regularne informowanie klienta o przebiegu postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika, jak również podejmowanych działaniach, ich skutkach, czy też pojawiających się trudnościach. Zwykle na początku współpracy z zatrudnionym prawnikiem ustala się, w jaki sposób oraz jak często takie informacje będą przekazywane, tak aby było to dogodne dla obu stron.

Jak wybrać odpowiednią kancelarię adwokacką?

Na rynku funkcjonuje wiele kancelarii adwokackich, z których niemalże każda przedstawia się z możliwie najlepszej strony, promując się niezwykłą skutecznością działań zatrudnionych w niej prawników. Proces selekcji, potencjalny klient, powinien zacząć od sprecyzowania swoich oczekiwań i potrzeb. Gdy to zrobimy, możemy zacząć poszukiwania. Tym, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze kancelarii adwokackiej, to z pewnością:

  • zakres usług, jakie są w niej świadczone − znalezienie specjalisty w konkretnej, interesującej nas dziedzinie prawa powinno być priorytetem,
  • doświadczenie prawników, którym chcemy zlecić swoją sprawę – jest to czynnik znaczący, gdyż większe doświadczenie adwokata, daje ogromną szansę na satysfakcjonujące rozwiązanie problemu klienta,
  • opinie − warto dowiedzieć się, jak inni oceniają, rozważaną przez nas, kancelarię. Opinie o niej świadczą przede wszystkim o jej wiarygodności.

Jedną z kancelarii, które zasługują na uwagę jest z pewnością Kancelaria Adwokacka – Adwokat Paweł Figiel. Oferuje ona kompleksową obsługę prawną m.in. w przypadku powyżej opisanej windykacji należności, a także w sprawach z zakresu prawa cywilnego, karnego, rodzinnego, spadkowego, gospodarczego oraz pracy. Doświadczenie, imponująca wiedza prawnicza, a przede wszystkim zaangażowanie tego adwokata w każdą sprawę, znacząco zwiększają szansę na wynik zgodny z oczekiwaniami klienta, decydującego się na skorzystanie z usług tej kancelarii.