W ostatnich latach zanotowano znaczny wzrost przenoszenia i zakładania działalności gospodarczych w Czechach. Na początku obywatele południowej Polski, a teraz także pozostali Polacy, decydują się na prowadzenie swojej firmy pod czeskim adresem. Co jest powodem do zakładania firmy właśnie w tym kraju?

Firma w Czechach a działalność w Polsce

Polski przedsiębiorca niekoniecznie musi mieć zarejestrowaną swoją działalność w Polsce. Wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju są głównym powodem szukania tańszych rozwiązań biznesowych. W szczególności bardzo wysoki ZUS nie pozwala na rozwój i utrzymanie się polskich małych firm. Założenie firmy w Polsce wiąże się z poniesieniem kosztów urzędowych, czego nie ma w Czechach – założenie firmy jest całkowicie darmowe, a jedynym kosztem jest koszt podpisu elektronicznego. Problematyczna i wysoka składka ZUS, która w Polsce musi być płacony miesięcznie, w Czechach płacony jest rocznie i jest zdecydowanie niższy niż w naszym kraju.

Korzyści z prowadzenia firmy w Czechach

Największą zaletą prowadzenia firmy w Czechach są niższe koszty, mniejsza biurokracja, korzystne ulgi i bonusy, a także lepsze traktowanie przedsiębiorcy. Za znaczącą zaletę uważa się składkę ZUS i brak obowiązków posiadania kas fiskalnych. Czeskie urzędy mają dużą tolerancję w stosunku do drobnych opóźnień związanych z płatnościami, co wpływa na pozytywne relacje między przedsiębiorcami a urzędami. Składki i emerytury przedsiębiorców zależą od ich dochodów. Te zalety prowadzenia firmy w Czechach, zachęcają do rejestracji firmy w tym kraju.

Jak przenieść firmę do Czech?

Częstym problemem przy przenoszeniu firmy z Polski do Czech jest brak znajomości przepisów prawnych przez pracowników urzędów. To utrudnia proces przeniesienia firmy. Ze względu na duże zainteresowanie tematem prowadzenia firmy w Czechach, powstały firmy specjalizujące się w zakładaniu i przenoszeniu polskich działalności gospodarczych do innych krajów. Chcąc przenieść swój biznes do Czech, warto skorzystać z kompleksowych usług takich firm. Znają one bowiem i polskie i czeskie prawo, a zatem z łatwością i w stosunkowo krótkim czasie, potrafią podjąć się przeniesienia firmy.

 

Magdalena Jaworska