CV to obok listu motywacyjnego podstawowy dokument aplikacyjny, którym posługują się osoby ubiegające się o pracę. Nic więc dziwnego, że rekruterzy przykładają do niego dużą wagę w procesie poszukiwania idealnego kandydata na dane stanowisko. Warto więc zastanowić się nad tym jak skonstruować cv, które zainteresuje rekrutera i sprawi, że otrzymamy wymarzone stanowisko pracy.

Co powinno zawierać dobre cv?

Dobre cv powinno zawierać szereg elementów, które pozwolą rekruterowi jak najlepiej poznać danego kandydata. W tym celu warto jest zamieścić w nim swoje zdjęcie. Nie powinna być to jednak fotografia z wakacji. Zdjęcie powinno natomiast ukazywać nas w stroju formalnym, adekwatnym do stanowiska, na które aplikujemy.

Kolejną kwestią są dane osobowe. Chodzi tutaj przede wszystkim o imię i nazwisko oraz o adres zamieszkania, numer telefonu i adres mailowy. Ten ostatni również powinien wyglądać profesjonalnie.

Istotne są informacje dotyczące zdobytego wykształcenia. Powinno zostać ono ukazane w porządku achronologicznym – od najpóźniej ukończonych szkół do najwcześniejszych. Oczywiście, nie należy wpisywać do cv szkoły podstawowej i gimnazjum.

Analogicznie przedstawia się sprawa doświadczenia. To tak naprawdę najistotniejszy element każdego cv. Ta część dokumentu umożliwia bowiem rekruterowi zapoznanie się z przebiegiem naszego dotychczasowego zatrudnienia. Dzięki temu osoba, która przegląda nasze cv jest w stanie określić na ile spełniamy wymagania przewidziane przez pracodawcę.

Ważne są także inne wpisy w cv, takie jak znajomość języków obcych, ukończone kursy i szkolenia, umiejętności specjalistyczne, publikacje naukowe czy też zainteresowania. Niezależnie od tego czym możemy się pochwalić przed potencjalnym pracodawcą, pamiętajmy, iż nie możemy kłamać, albowiem doświadczony rekruter w prosty sposób potrafi wychwycić każdą nieprawdę. Na końcu dokumentu powinniśmy jeszcze umieścić zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych w procesie rekrutacyjnym.

Jak powinno wyglądać dobre cv?

 

Sporządzając dokumenty aplikacyjne – w szczególności cv – powinniśmy zadbać o ich odpowiednią szatę graficzną. Każdy życiorys winien być przede wszystkim przejrzysty. Wszelkie informacje powinny zostać podane w prostej i krótkiej formie, jednakże tak, aby były one w pełni zrozumiałe.

Jak już wcześniej zostało powiedziane, w cv możemy zamieścić swoje zdjęcie. Warto uczynić to na samej górze pierwszej strony dokumentu, po lewej lub prawej stronie.

Trzeba także pamiętać, że cv nie powinno być zbyt długie. Nieprawdą jest, że treść tego dokumentu powinna zawierać się na jednej stronie. Optymalna długość życiorysu to do 3 stron, jednakże wiadome jest, że w przypadku niektórych osób taka długość będzie niemożliwa do osiągnięcia ze względu na bogactwo dotychczasowych osiągnięć.

Pomysłem wartym rozważenia jest tak zwane kreatywne cv. Jest to dokument sporządzony w niekonwencjonalny sposób. Mogą to być na przykład puzzle bądź kartka z nietypowym tłem lub grafiką. Oczywiście komponując kreatywne cv musimy wziąć pod uwagę specyfikę stanowiska, na które aplikujemy. O ile cv dla grafika komputerowego może zawierać różnego rodzaju obrazy stanowiące tło i będące tym samym świadectwem umiejętności danego kandydata, o tyle inaczej wygląda ta sprawa w przypadku na przykład radcy prawnego, gdzie tego typu ekstrawagancje mogą nie zostać odebrane pozytywnie.

Dobrze przygotowane cv to jedna z najważniejszych rzeczy, w które powinien zaopatrzyć się każdy, kto poszukuje pracy. Musimy jednak pamiętać o tym, że dokument ten należy sporządzić w taki sposób, by był on adekwatny do stanowiska, na które aplikujemy. Jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych reguł, z pewnością uda nam się zrobić dobre wrażenie na osobach rekrutujących.

Paweł Stasiuk