Biuro pełni ważne funkcje w przedsiębiorstwie. Jest wizytówką firmy, oraz miejscem pracy, stąd ważne jest, aby prezentowało się dobrze i posiadało dogodne warunki do pracy. Czy zaprojektowanie i urządzenie takiego biura jest trudne? Okazuje się, że nie tak bardzo.

Nowoczesny projekt biura

Czy biuro opracowane z zasadami nowoczesnego designu może powstać tylko w nowo wybudowanym biurowcu? Oczywiście, że nie. Chociaż w nowych budynkach łatwiej zaadoptować przestrzeń, gdyż są one budowane właśnie z uwzględnieniem tej potrzeby. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby biuro, które już posiadamy w domu, kamienicy, czy w jakimkolwiek innym miejscu przenieść w XXI wiek w najlepszym tego słowa znaczeniu. Nowoczesny design na pewno zwróci uwagę naszych klientów i sprawi, że firma będzie postrzegana jako rozwijające się i stabilne przedsiębiorstwo. Poprawi się też funkcjonalność dzięki biurku dostosowanemu do potrzeb pracującej przy nim osoby, a także komfort, jeśli wybierzemy odpowiednie fotele, czy krzesła.

Jak zaprojektować funkcjonalne biuro?

W nowoczesnym projekcie biura można zauważyć kilka cech wyróżniających. W oczy rzuca się przede wszystkim przestrzeń, nie ma w takim pomieszczeniu nic niepotrzebnego, wszystko jest funkcjonalne i ma określone zadanie. Drugą kwestią są wcześniej opisane meble, które swoim wyglądem ożywiają przestrzeń biura, a także jeśli są dobrze dopasowane ułatwiają pracę. Ważną rolę odgrywa również światło, to naturalne, jak i sztuczne. Nie powinno ono utrudniać pracy, czy męczyć oczu. Kolory są już naszym indywidualnym wyborem, ale w nowoczesnych projektach dominują kolory raczej stonowane, aniżeli krzykliwe. Na ścianach warto umieścić obrazy, może być to coś inspirującego, albo ładny widok. Zamiennie można na ścianie umieścić np. fototapetę, lub zatrudnić osobę, która za pomocą kilku puszek spray’u stworzy na ścianie praktycznie wszystko. Takie zabiegi zdecydowanie ożywią przestrzeń biurową i będą pozytywnie postrzegane przez klientów, jak i pracowników. Jeśli posiadamy na tyle miejsca, warto pomyśleć o kawałku przestrzeni do wypoczynku, wygodny fotel np. w towarzystwie roślinności z pewnością umili spożywanie posiłku i pomoże się odprężyć. Warto zwrócić uwagę także na podłogę, można oczywiście położyć standardowy dywan, ale projektując nowoczesne biuro warto też zmienić podłoże na bliższe czasom teraźniejszym. Ciekawie prezentuje się posadzka żywiczna, która jest łatwa w utrzymaniu czystości, a także ma wyjątkową cechę. Można w niej „zatopić” zdjęcie i np. w korytarzu zastosować fotografię trawy, która kolorem ożywi przestrzeń i wywrze duże, oczywiście pozytywne wrażenie na klientach i pracownikach.

Jak wybrać biuro architekta?

Projektując biuro możemy oczywiście nie posiadać odpowiednich zdolności rysunkowych. Warto wtedy zgłosić się do wykwalifikowanej pracowni architektonicznej, która z pewnością mogła projektować już niejedno biuro. Architekt z pewnością uwzględni naszą koncepcję, jak i też zaproponuje swoją wizję. Możemy także przeglądnąć wizualizacje, lub zdjęcia innych, już wykonanych projektów i stwierdzić, że „to właśnie chcę u siebie”. Wybierając profesjonalne biuro architektoniczne warto wcześniej poszperać w internecie. Sprawdzić stronę architekta, przeglądnąć jego projekty, wpisać jego nazwisko, lub nazwę pracowni w wyszukiwarkę i sprawdzić opinie ludzi, którzy już skorzystali z ich usług. Warto też spytać znajomych, możliwe, że ktoś korzystał z usług jakiegoś architekta i był zadowolony, lub wręcz przeciwnie.

 

Robert Saj