Znajomość języków obcych to w dzisiejszych czasach absolutna konieczność. Umiejętność porozumiewania się z osobami zza granicy jest nie tylko szansą na nawiązanie ciekawych znajomości i poznanie nowych kultur – kompetencje językowe są doceniane także przez pracodawców. Sprawdź, jakich języków warto się uczyć, aby zapewnić sobie lepsze perspektywy zawodowe.

Jakich języków obcych warto się uczyć?

Ze względu na dynamiczne zmiany, które zachodzą w poszczególnych branżach, współczesny rynek pracy ma wiele do zaoferowania osobom, które wykazują chęć do nauki i stawiają na swój ciągły rozwój zawodowy. Nabywanie nowych kompetencji zdecydowanie zwiększa konkurencyjność potencjalnego pracownika i znacząco przybliża go do zdobycia wymarzonej posady.

Aktualnie coraz więcej firm decyduje się na kooperację z zagranicznymi przedsiębiorstwami, dlatego kompletując swoją kadrę pracowniczą, szczególną uwagę zwracają na kompetencje językowe, którymi legitymuje się kandydat na dane stanowisko. Aby zapewnić sobie stabilną pozycję na rynku pracy i zwiększyć szanse na zatrudnienie, warto uprzednio zrobić rzetelny reasearch, dzięki któremu uzyskamy informacje o umiejętnościach lingwistyczne, które są obecnie najbardziej pożądane przez pracodawców.

Angielski

Ze względu na fakt, iż angielski jest językiem międzynarodowym, dla wielu pracodawców jego znajomość jest niezwykle istotna, a dla niektórych z nich absolutnie konieczna. Brak takich kompetencji może sprawić, że kandydat zostanie zdyskwalifikowany już na samym początku. Biegła znajomość języka angielskiego znacząco ułatwia komunikację z zagranicznymi kontrahentami i czyni ją bardziej efektywną. Aktualnie jest to jedna z podstawowych umiejętności, która może zadecydować o naszej pozycji na rynku pracy – zarówno krajowym, jak i zagranicznym. Niejednokrotnie pracodawca oczekuje formalnego potwierdzenia znajomości języka angielskiego na konkretnym poziomie, doskonale sprawdzają się w takich sytuacjach certyfikaty językowe.

 

Hiszpański

Coraz większe znaczenie ma na rynku pracy znajomość hiszpańskiego. Systematycznie rośnie liczba atrakcyjnych ofert, w których jest ona wymogiem koniecznym. Aktualnie na całym świecie posługuje się nim blisko 500 milionów osób! Co za tym idzie, znajomość języka hiszpańskiego zapewnia nam bardzo dobre perspektywy zawodowe m.in. na południu USA, w Hiszpanii w Ameryce Południowej. Co więcej, tego rodzaju kompetencje lingwistyczne znacząco zwiększą naszą konkurencyjność również podczas poszukiwania zatrudnienia w Polsce – taki punkt w CV może skutecznie przyciągnąć uwagę pracodawców i przekonać ich do naszej kandydatury.

Rosyjski

Język rosyjski bardzo często określany jest mianem jednego z najbardziej popularnych i najważniejszych europejskich języków biznesowych. Tym samym, jego znajomość staje się swego rodzaju kluczem do sukcesu na polu zawodowym. Osoby wyróżniające się takimi kompetencjami będą mogły bezproblemowo prowadzić rozmowy i negocjacje biznesowe, m.in. z mieszkańcami Rosji, Białorusi i Ukrainy. Tym samym, staną się dla pracodawcy niezwykle cennym „nabytkiem”.

Chiński

Stabilną pozycję na rynku pracy może zapewnić także znajomość języka chińskiego. Chiny są jednym z największych, gospodarczych mocarstw, dlatego w znaczący sposób oddziałują na światowy rynek pracy. Umiejętność posługiwania się ich ojczystym językiem stwarza doskonałe perspektywy zawodowe, ponieważ w dalszym ciągu niewielu kandydatów może pochwalić się takimi kompetencjami. Nauka chińskiego to inwestycja, która z pewnością zwróci się już w niedalekiej przyszłości.