Profesjonalna korespondencja firmowa jest jednym z niezbędnych elementów wyposażenia każdego biura. Świadczy o profesjonalnym podejściu do biznesu, a tym samym − również do klienta. Jednak warto zaznaczyć, że na rynku funkcjonuje wiele typów kopert, które różnią się od siebie rodzajem zamknięcia. Radzimy, na co zwracać uwagę przy wyborze formy zamknięcia, aby nasza korespondencja firmowa doskonale spełniała swoją funkcję.

 

Jakie są rodzaje zamknięć kopert?

Obecnie firmy specjalizujące się w tworzeniu kopert z nadrukami, oferują cztery rodzaje zamknięć kopert. Każde z nich dopasowane jest do jej wielkości, przeznaczenia, czy też okresu użytkowania. Wyróżnia się ich następujące rodzaje:

  • Bez naniesionego kleju – ta opcja wymaga od nas samodzielnego naniesienia kleju w celu uzyskania trwałego zamknięcia koperty. Wiele osób uważa takie rozwiązanie za mało wygodne, dlatego jest ono wybierane bardzo rzadko.
  • Klejenie samoklejące – ta forma zamknięcia koperty cieszy się dużą popularnością ze względu na ogromną wygodę użytkowania. Do produkcji tego rodzaju zamknięć używa się lateksu, na samej kopercie umieszczone zostają dwa paski kleju – na klapie otworowej oraz kontr-klapie. Użytkowanie takich kopert jest niezwykle proste, ich zamknięcie nie wymaga zwilżania klap ani nakładania na nie dodatkowej porcji kleju. Niestety takie rozwiązanie ma pewną wadę – koperty są zdatne do użytku maksymalnie przez rok.
  • Klejenie samoklejące z paskiem – ogromnymi atutami kopert z samoklejącym paskiem są szczelne zamknięcie i długotrwała przydatność do użytkowania (nawet 5 lat). Mechanizm zamknięcia koperty wygląda następująco – na klapie koperty znajduje się foliowy pasek, zabezpieczający klej. Aby zamknąć korespondencję, wystarczy go oderwać i docisnąć klapę. Klejenie samoklejące z paskiem jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem, dlatego wiele osób szukających odpowiednich kopert firmowych, decyduje się właśnie na jego wybór. Taką formę zamknięcia posiadają m.in. koperty B5.
  • Klejenie na mokro – taka forma zamknięcia jest charakterystyczna dla kopert o niewielkich rozmiarach. W celu zamknięcia korespondencji należy zwilżyć pasek kleju, który znajduje się na jej klapie. Jest to jeden z najtrwalszych rodzajów zamknięć kopert − dzięki jego zastosowaniu nasza korespondencja firmowa będzie stale zdatna do wykorzystania.

 

Czym kierować się podczas wybierania zamknięcia koperty?

Aby nasze koperty firmowe mogły, jak najlepiej spełniać swoją funkcję, przy wybieraniu rodzaju ich zamknięcia, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. W pierwszej kolejności powinniśmy określić czas, w którym zamierzamy je wykorzystać. Do najtrwalszych typów zamknięć należy klejenie na mokro oraz klejenie samoklejące z paskiem.

Musimy wziąć pod uwagę również przeznaczenie kopert. Jeśli w naszej korespondencji firmowej planujemy przekazywać poufne wiadomości, należy wybrać koperty z najbardziej szczelnym zamknięciem, które uniemożliwi przedostanie się informacji w niepowołane ręce. Bardzo istotny jest także aspekt użytkowania korespondencji firmowej. Wśród różnorodnych form zamknięć kopert, najwygodniejszym rozwiązaniem jest klejenie samoklejące z paskiem i klejenie samoklejące.

Warto także zaznaczyć, że poszczególne rodzaje zamknięć kopert różnią się od siebie ceną. Zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem jest wybór kopert z zamknięciem klejonym na mokro. Natomiast, jeśli jesteśmy gotowi na poniesienie nieco wyższych kosztów, warto zainwestować w koperty z paskiem klejącym lub samoklejące.