Praktyki zawodowe to często dla studentów szansa na zdobycie pierwszego doświadczenia zgodnego wykształceniem. Wiele firm rekrutujących praktykantów wymaga napisania listu motywacyjnego. Nie wszyscy kandydaci wiedzą jak go napisać.

Jak napisać list motywacyjny na praktyki studenckie?

Jesteś studentem i chcesz napisać list motywacyjny?  Oto kilka wskazówek, które Ci pomogą:

 1. Nie kopiuj CV

List motywacyjny nie jest ujęciem CV w formie opisu. Duplikowanie CV to zły pomysł. Tworzenie takiego „listu motywacyjnego” nie ma sensu. Zastanów się, co słowo „motywacja” ma wspólnego z kopiowaniem…

 1. Nie używaj wzorców

W Internecie można znaleźć wiele „przykładowych” listów motywacyjnych. Nie warto ich kopiować, bo i rekruterzy, i Twoi potencjalni konkurenci wiedzą, że jest Internet.  List motywacyjny powinien Cię wyróżnić, a nie dawać pobudkę do zaszufladkowania w gronie mało ambitnych kandydatów.

 1. Zareklamuj się

List motywacyjny ma przekonać adresata, że warto zatrudnić właśnie Ciebie. Przedstaw w nim na konkretne osiągnięcia, korzyści z podjęcia współpracy z Tobą. Pokaż motywację do podjęcia praktyki w danym dziale. Możesz poprzeć ją zainteresowaniami albo choćby tematem pracy dyplomowej (o ile rzeczywiście o tym piszesz).

 1. Dopasuj list do firmy

Błędem osób starających się o praktyki zawodowe jest wysyłanie tego samego listu motywacyjnego do wielu różnych firm, często bez zmiany adresata. Rekruterzy to widzą. Niefortunnie wpisany adresat bardzo rzuca się w oczy. Czas zainwestowany w stworzenie oddzielnych listów motywacyjnych może się zwrócić.

Co powinien zawierać list motywacyjny?

Typowy list motywacyjny powinien zawierać pewne elementy. Oto najważniejsze z nich:

 • Miejscowość i data,
 • Twoje dane osobowe,
 • Imię i nazwisko rekrutera lub nazwa firmy, gdy danych z działu HR nie uda Ci się zdobyć,
 • Nazwa stanowiska – w przypadku praktyk można napisać „Praktykant w dziale …”
 • Powody, dla których warto zatrudnić właśnie Ciebie,
 • Podpis – odręczny w przypadku, gdy składasz dokumenty osobiście,
 • Aktualna klauzula o przetwarzaniu danych osobowych.

 

Jak przekonać do siebie pracodawcę?

List motywacyjny może stanowić wyzwanie dla osób, które nie mają dużego doświadczenia.  Wtedy bardzo ważne jest przyciągnięcie uwagi rekrutera. Postaraj się zainteresować rekrutera już od pierwszego zdania. Zrezygnuj z szablonowego: „Piszę w odpowiedzi na Pańskie ogłoszenie umieszczone na portalu XYZ w dniu 7 marca” na rzecz czegoś bardziej Twojego. Kreatywność nie tylko w życiu, ale i w pisaniu listów motywacyjnych się opłaca. Jeśli  działasz w kołach naukowych, prowadzisz bloga lub piszesz artykuły zgodne z branżą, do której aplikujesz, warto o tym napisać. Starasz się o praktykę lub staż w biurze księgowym lub laboratorium? Zastanów się jakiego praktykanta Ty byś zatrudnił. Jeżeli odbyłeś już kiedyś praktyki, pracowałeś lub byłeś wolontariuszem, warto wskazać obowiązki, jakie pełniłeś oraz to, czego Cię nauczyły. Przedstaw powody, dla których warto Cię zatrudnić. Co zyska na tym firma? Bierz pod uwagę stanowisko, na jakie aplikujesz. Nie bój się używać liczb do opisu osiągnięć – wskazanie liczby zrealizowanych projektów może pomóc. Pokaż swoje prawdziwe zainteresowania, mocne strony charakteru i umiejętności. Kłamać nie warto. Prędzej czy później wszystko wyjdzie na jaw, a niesmak pozostanie.

 

Iwona Kuśmierz