Kłopoty prawne pojawiają się w życiu prywatnym, jak i w firmie. Biorąc pod uwagę, że przedsiębiorstwo ma dużo więcej obowiązków prawnych, problemy tej natury pojawiają się bardzo często. Pracownicy i zarząd mają zwykle podstawowe informacje na temat obowiązującego prawa. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie prawnika.

Usługi prawne dla firm

Usługi prawne dla firm świadczy wiele kancelarii w większych i mniejszych miastach. Nawet jeśli w miejscowości, gdzie znajduje się przedsiębiorstwo nie ma kancelarii to fakt ten nie stanowi  problemu, gdyż większość kancelarii obsługuje też klientów na odległość. Często oferowanymi usługami są konsultacje prawne przez telefon, bądź online. Jest to bardzo wygodny sposób, gdyż nie trzeba jechać osobiście, a najbliższa kancelaria może być w mieście np. 50 km dalej. Wachlarz porad i pomocy prawnych udzielanych przedsiębiorstwom jest naprawdę spory. Prawnicy pomagają w negocjacjach, sporządzaniu i weryfikacji wszelkich umów handlowych, oraz opiniują dokumenty przedkładane klientowi do podpisania. Służą radą w wypełnianiu obowiązków wobec urzędów administracji publicznej i sądów, oraz innych obowiązków wymaganych przez obowiązujące prawo (np. obowiązek sprawozdawczy). Kancelarie udzielają także porad prawnych i wyjaśniają zawiłości w przepisach, jak i też informują o zmianach w przepisach prawnych. Oferują całkiem sporą pomoc, zwłaszcza, gdy przedsiębiorca zajęty jest prowadzeniem interesu i nie ma czasu być na bieżąco z przepisami.

Czy start up potrzebuje prawnika?

Start up jako przedsiębiorstwo, lub tymczasowa organizacja poszukująca modelu biznesowego, który gwarantowałby zysk bardzo często działa bez formalnej rejestracji. W przypadku konfliktu w zespole, sporu co do własności intelektualnej, brak formalnych regulacji stosunków między członkami zespołu może doprowadzić do sparaliżowania pracy całej grupy. Stąd już na samym początku należy wybrać odpowiednią formę prawną dla swojego przedsięwzięcia. W jej odpowiednim wyborze, jak i w późniejszych działaniach nieoceniona jest pomoc prawnika. Dlatego start up też potrzebuje pomocy prawnej, by mógł poprawnie funkcjonować. Pomoc ta przyda się także później, gdy projekt zacznie się rozwijać.

Dlaczego warto korzystać z usług prawnika?

Usługi prawnicze nie są tanie, ale mogą oszczędzić czas i nerwy, jeśli mielibyśmy sami zajmować się stroną prawną naszego przedsiębiorstwa. Opisane wcześniej przykłady i przypadki jednoznacznie pokazują, że każda firma w pewnym momencie potrzebuje pomocy prawnej. Prawnicy mogą także pomóc nam w momencie, gdy klient zalega z zapłatą za czynności wykonane przez naszą firmę, lub, gdy to my zalegamy z opłatami np. do banku. W razie zaistnienia problemu, czy kłopotów profesjonalna pomoc prawna bardzo często dostępna jest niemal natychmiast, co kolejny raz oszczędza czas i nerwy. Niejednokrotnie zdarza się, że podejmujemy decyzje na podstawie czyjejś opinii, albo impulsu. Wtedy najlepiej skonsultować się z prawnikiem, który wskaże dobre i złe strony, oraz konsekwencje prawne, każdej z opcji, którą rozważamy. Dlatego warto korzystać z usług kancelarii, gdyż błędne decyzje mogą sporo nas kosztować finansowo, a nawet doprowadzić do upadku przedsiębiorstwa, czy bankructwa. Stąd lepiej wydać pieniądze na prawnika i mieć świadomość podjęcia najlepszej decyzji.

 

Robert Saj