Stało się. Wskutek przeprowadzonego referendum, Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej. Zewsząd docierają do nas złowróżbne informacje o skutkach decyzji Brytyjczków, które mogą godzić szczególnie w nas – Polaków. A więc w jaki sposób Brexit może wpłynąć na naszą sytuację?

Przyczyny Brexitu

Zanim odpowiem na przedstawione, przed chwilą, pytanie, należałoby zacząć od tego, co tak właściwie doprowadziło do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jedną z przyczyn z pewnością było marzenie Brytyjczyków o większej niezależności, o tym by mogli sami o sobie decydować, bez konieczności podporządkowywania się standardom Unii Europejskiej. Która to, według niektórych, blokuje rządzących polityków tworząc coraz to nowsze prawa, a ich Brytyjczycy mają już serdecznie dość.

Decyzja o wyjściu z Unii była również podsycana przez zwolenników Brexitu, którzy swoją decyzję argumentowali ogólnym zepsuciem „instytucji” Unii Europejskiej. Robili to tak skutecznie, że większość obywateli im uwierzyła i postanowiła pójść za ich głosem.

Kolejną przyczyną Brexitu są na pewno koszty wynikające z członkostwa w Unii. Co tydzień przesyłano do Brukseli 190 mln funtów.

Prawdziwą kością niezgody stała się jednak sprawa imigrantów. Według Brytyjczyków fala obcokrajowców, przybywających do ich kraju, w znaczącym stopniu, rzutuje na ich życie. Denerwuje ich sam fakt tego, że niektórzy z nich żyją na koszt państwa i pobierają zasiłki. Mówi się również, że to właśnie oni są powodem, dla którego Brytyjczycy mają problem ze znalezieniem pracy. Dlatego liczą na to, że po wyjściu z Unii Europejskiej, nie będą dłużej doświadczać takich problemów.

Skutki Brexitu

Decyzja Brytyjczyków niesie za sobą ogromne konsekwencje, nie jedynie dla innych krajów należących do Unii Europejskiej, ale także dla samej, Wielkiej Brytanii. Jak podaje Fundacja Bertelsmanna, może ona kosztować kraj nawet kilkaset miliardów euro. Poważnie ucierpi na tym szczególnie gospodarka kraju. Wielka Brytania może stracić umowy o wolnym handlu, a także wszystkie przywileje płynące z członkostwa w Unii.

Opuszczenie Unii przez Brytyjczyków będzie bardzo dotkliwe dla innych krajów należących do niej. Jako przykład podaje się Niemcy. Decyzja Brytyjczyków może w dużym stopniu wpłynąć na ich gospodarkę, w szczególności na sektor motoryzacyjny, elektroniczny oraz żywnościowy.

Warto także dodać, że decyzja Brytyjczyków może spowodować poważne komplikacje w systemie finansowym, w końcu Londyńskie City nazywa się jednym z najważniejszych, światowych centrów finansowych. Wskutek wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii, może ono stracić swoją potęgę.

Co oznacza Brexit dla Polaków?

A teraz to, co najbardziej interesuje nas – Polaków. W jaki sposób wpłynie na nas ta niefortunna decyzja Brytyjczyków? Nikt nie ma złudzeń – będą problemy.

Skutki tej decyzji szczególnie odczują osoby, które posiadają kredyty we frankach i euro, funt brytyjski się osłabia, a więc Polacy dostaną za niego mniej.  Z bolesnymi skutkami Brexitu będą musieli się także zmierzyć, w związku z tym, inwestorzy giełdowi. A osoby prowadzące działalność gospodarczą na Wyspach, powinny przygotować się, że zostaną zaostrzone zasady dotąd ich obowiązujące.

Prawdziwy problem mogą mieć także Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii, są oni najliczniejszą grupą imigrantów, przebywających na Wyspach. Ich liczbę szacuje się na ok. 850 tys. Najbardziej powinni martwić się Ci, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii po 2012 roku. Dopiero po 5 latach pobytu w kraju będzie można ubiegać się o obywatelstwo, dzięki któremu można w nim mieszkać i pracować bez żadnych przeszkód. Osoby, które nie spełniają tych kryteriów będą musiały wnieść wniosek o wizę, a gdy nie zostanie im ona przyznana, będą musiały opuścić Wielką Brytanię, ponieważ stracą wszystkie dodatkowe świadczenia. Warto jednak dodać, że nawet osoby, którym uda się dostać brytyjskie obywatelstwo, mogą mieć problemy ze znalezieniem pracy, ponieważ obowiązkowe będzie również posiadanie pozwolenia o pracę. Z pewnością zmniejszy się jednak liczba Polaków wyjeżdżających do pracy do Wielkiej Brytanii.

Brexit może również oznaczać, że podróżowanie do Wielkiej Brytanii nie będzie już takie proste. Na granicach na wyjeżdżających mogą czekać dokładniejsze kontrole.

Jak na razie, wiele osób, tkwi w niepewności. Prawdopodobne skutki Brexitu są, póki co, jedynie spekulacjami, które mogą się urzeczywistnić w przyszłości. Jednak klamka jeszcze nie zapadła. Dlatego jedyne co nam pozostało, to czekać na dalszy rozwój wydarzeń.

 

Anna Parcheniak