Zalet posiadania samochodu firmowego jest bardzo wiele. Po jakimś jednak czasie z wielu różnych przyczyn (znudził/opatrzył się, spłaciliśmy leasing) zachodzi potrzeba jego wymiany na inny model. Przeczytaj w jaki sposób możesz dokonać szybkiej transakcji sprzedaży samochodu oraz jak taką transakcję rozliczyć.

Jak rozliczyć sprzedaż samochodu firmowego?

Od kwietnia 2014 roku nie ma już możliwości uniknięcia opłacenia podatku VAT, ani ze względu na czas użytkowania samochodu, ani przy możliwości częściowego odliczenia podatku już naliczonego. Podatnicy czynni są zatem zobowiązani do opodatkowania sprzedaży samochodu podatkiem VAT 23%. Sprzedając części firmowego majątku, takie jak samochód, należy liczyć się z faktem iż kwota netto z takich transakcji jest zaliczana jako przychód w firmie. Kwota ze sprzedaży pojazdu będzie podlegać opodatkowaniu stawką odpowiednią dla formy działalności. Natomiast wycofanie pojazdu z majątku firmy nie jest niestety podstawą do uniknięcia odprowadzenia podatku dochodowego. Musiałoby minąć co najmniej 6 lat od momentu, kiedy samochód zostałby wycofany z majątku firmy, aby uniknąć odpowiedzialności podatkowej od sprzedaży takiego auta.

Jak szybko sprzedać auto firmowe?

Możliwości jest wiele, możemy oczywiście zająć się tą kwestią sami, ale prowadząc działalność może być to uciążliwe i pochłaniać zbyt wiele czasu. Lepszym wyjściem jest oddanie auta do komisu, ale jest też kilka minusów tego rozwiązania. Właściciel doliczy sobie pewien procent od sprzedaży auta, drugą kwestią jest brak gwarancji, że auto sprzeda się szybko. Może zdarzyć się tak, że w danym momencie nie będzie zainteresowania takim modelem auta. Istnieją za to komisy, które specjalizują się w sprzedaży aut poflotowych i poleasingowych. Odkupują one od nas samochód, po wcześniejszej weryfikacji stanu technicznego, wizualnego, jak i też sprawdzają historię napraw i przeglądów, dlatego warto zachowywać wszystkie dokumenty potwierdzające jakiekolwiek prace mechaniczne wykonane przy pojeździe. Zaletą niewątpliwą tego rozwiązania jest fakt, że samochód sprzedajemy do takiego komisu i nie zajmuje to nazbyt wiele czasu, a auto jest rzetelnie sprawdzone pod każdym kątem.

 

Jak sprzedać auto w skupie

Jeśli nie posiadamy książeczki serwisowej, lub brakuje jakiś papierów dokumentujących faktyczny przebieg auta, lub dokonane w nim naprawy dobrym rozwiązaniem będzie sprzedaż auta do skupu samochodów. Rzeczoznawca w skupie dokonuje oględzin samochodu i ocenia jego wartość. Skupy odkupują auta na podstawie umowy kupna-sprzedaży, najczęściej płacąc za nie gotówką, ale na życzenie klienta mogą także przelać pieniądze na konto bankowe. Zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście jego szybkość, oraz rzetelna wycena. Coraz więcej skupów interesuje się także samochodami dostawczymi, a nawet ciężarowymi. Jest to więc kolejny sposób ułatwiający sprzedaż samochodu w szybkim tempie i bez zbędnego angażowania się w cały proces.

 

Robert Saj