Każdemu z nas przyjdzie się prędzej czy później zmierzyć z wyzwaniem przejścia rozmowy rekrutacyjnej, czy w sytuacji szukania pierwszej pracy czy zmiany miejsca zatrudnienia. Warto znać potencjalny przebieg spotkania o pracę, aby dostać wymarzone stanowisko.

Pytania na rozmowę kwalifikacyjną

Rozmowa rekrutacyjna może być stresującym doświadczeniem dla kandydata ubiegającego się o dane stanowisko, a pytania na rozmowie kwalifikacyjnej niejednokrotnie potrafią zaskoczyć. Sama rozmowa jest niezwykle ważna, ponieważ to od niej uzależniona jest nasza kariera zawodowa. Stres może zaszkodzić w budowaniu logicznych odpowiedzi na pytania rekrutacyjne, szczególnie jeśli pojawiają się pytania o zalety i wady na rozmowie kwalifikacyjnej, dlatego warto przygotować się do spotkania w sprawie pracy.

Moje wady – rozmowa kwalifikacyjna

Nikt z nas nie lubi opowiadać o swoich wadach, niemniej specjalista ds. rekrutacji z wielką chęcią od razu wolałby poznać słabe strony kandydata, by uniknąć ewentualnego rozczarowania tuż po podpisaniu umowy. Niemniej jak odpowiedzieć na pytanie rekrutacyjne, by nie zostać z góry przekreślonym? Strategii pozwalających dobrze wypaść kandydatowi jest kilka. Pierwsza z nich polega na takim przedstawieniu danej wady na rozmowie rekrutacyjnej, którą można z łatwością odebrać jako zaletę. Przykładem może być nadmierna szczegółowość/dokładność, jaka w życiu codziennym może drażnić domowników, ale w pracy księgowego jest ogromną zaletą. Druga z często udzielanych porad to podanie słabych stron, nad których redukcją obecnie skutecznie pracujesz lub jakie udało ci się całkowicie wyeliminować ze swojego życia. Zgodnie z tą strategią na pytanie rekrutacyjne o wady można odpowiedzieć, iż było się kiedyś osobą o tendencjach do spóźniania, ale nowe obowiązki związane z wychowywaniem dziecka nauczyły cię odpowiedzialności za czas swój i innych. Trzecia z możliwości odpowiedzi na pytania rekrutacyjne to wybranie stosunkowo neutralnych cech, niemających większego znaczenia w pracy na stanowisku o jakie się ubiegamy. Za przykład może posłużyć taka cecha jak trudności w swobodnym poruszaniu się w social media dla kandydata do pracy jako florysta.

Moje zalety – rozmowa kwalifikacyjna

Pytanie rekrutacyjne dotyczące naszych zalet, daje duże pole możliwości do przekonania rekrutera do swojej osoby. Warto wybrać takie cechy, które mogą zostać odebrane jako pożądane mocne strony na danym stanowisku. Jest to czas, jaki należy wykorzystać na przedstawienie swoich sukcesów zawodowych, przykładowo wysokorozwinięte umiejętności sprzedażowe, może poprzeć fakt o zwiększeniu stopnia sprzedaży produktu x w poprzedniej firmie o 3%. Przedstawienie danej cechy z konkretną sytuacją zawodową uwiarygodni naszą osobę i zwiększy szanse na dostanie wymarzonej posady. Bądźmy dumni ze swoich osiągnięć i nie bójmy się chwalić sukcesami!

Czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej

Niezależnie od tego jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej zostaną zadane kandydatowi, odpowiedzi na pytania rekrutacyjne muszą być związane z rzeczywistością, a więc muszą być prawdziwe. Kłamstwo zawsze wraz z upływem czasu wychodzi na jaw, jeśli zawsze się spóźniamy, a na rozmowie kwalifikacyjnej przekonywaliśmy rekrutera o swojej niezawodnej punktualności, to już przy pierwszych dniach podjęcia pracy pracodawca pozna naszą prawdziwą cechę a właściwie dwie: spóźnialstwo i kłamliwość. Należy przede wszystkim być sobą, bowiem specjalista ds. rekrutacji zdecydowanie lepiej odbierze i zapamięta na dłużej szczerą, oryginalną odpowiedź na pytanie rekrutacyjną, niż słuchając kolejny raz te same zdania zaczerpnięte z internetu, poradami warto się wyłącznie zainspirować.

Dominika Kula